Witaj. System subrosa rozpoznał cię jako: gość   :: wróć na stronę główną.
Online
Obecnie jest 1 gość i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.
niedziela, 01 kwietnia 2007 - 18:59

Strona gotowa do druku
Inne
1. A zatem kim jest Szaman? Gdzie dorastał, gdzie się kształcił, kogo kocha i co czyta w wolnym czasie?

Jestem niepoprawnie sarkastycznym trzydziestolatkiem, którego cięty język przysporzył mu tyle samo wrogów co praca w GW ;). Jestem również jednym z Niezwykłych Dżentelmenów – ludzi o dość specyficznym podejściu do życia. Całe życie mieszkam w Warszawie. Wykształciłem się dość dawno – w 2000 roku obroniłem pracę magisterską na kierunku Nauki Polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku jestem żonaty – moją wybranką została jedna z 28 dziewczyn z mojej klasy w liceum. Od 16 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem córki. Jak już znajdę wolny czas to czytam fantastykę – choć w związku z niedoborem owego czasu jestem raczej kolekcjonerem książek niż czytelnikiem. Będę nadrabiał na emeryturze ;).


2. Na czym konkretnie polega Twoja praca w GW EE? Kto z Polaków pracuje jeszcze w tym ważnym dla nas oddziale i zajmują stanowiska?


Zacznę od tego, że firma w której pracuję, to Games Workshop Emerging Markets. Swoim zasięgiem obejmuje rynki, które nie mają sklepów firmowych – więc nie tylko Europę Środkowo-Wschodnią, ale również Grecję, Maltę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. W całym biurze pracuje 11 osób, w tym 4 w terenie. Polaków w firmie jest obecnie trzech – Darek Wyrozębski zajmuje się kontaktami handlowymi z klientami w Polsce i Rosji, Artur Szyndler jest Hobby Managerem na terenie Polski, którego zadaniem – najogólniej – jest promocja hobby. Moje stanowisko to Event Coordinator. W tej chwili moje główne zadania to organizacja dwóch oficjalnych imprez GW na terenie naszego rynku. Są to Wojenny Młot – impreza promocyjna, Games Day w mniejszej skali – oraz Eastern Europe Grand Tournament – czyli krótko mówiąc turniej, na który – korzystając z okazji – serdecznie zapraszam już 14-15 kwietnia b.r. W planach mojej działalności jest również koordynowanie działalności hobbystycznej poza sklepami, czyli współpraca z innymi podmiotami, dzięki której będzie można dotrzeć z naszym hobby do nowych osób. Gdy w Polsce wyjdziemy już na prostą, moja działalność rozszerzy się na pozostałe kraje Emerging Markets.


3. W jaki sposób zorganizowana jest dystrybucja towarów GW w Polsce? Czy są jacyś zarabiający na graczach pośrednicy między GW a sklepami ?


W Polsce – w przeciwieństwie choćby do Rosji – współpracujemy z wieloma podmiotami bezpośrednio. Oczywiście mamy też swojego dystrybutora, u którego sklepy mogą się zaopatrywać, jeśli nie są w stanie złożyć minimalnego zamówienia bezpośrednio w GW. Generalnie większe sklepy wybierają drogę bezpośrednią, podczas gdy mniejsze korzystają z pomocy dystrybutora.


4. Czy masz wpływ na politykę cenową GW? Wiem, wiem pytanie jest niebezpieczne, gdyż grozi tysiącem maili dziennie od zdesperowanych graczy.


Jestem już do tego przyzwyczajony – udzielam się na wielu forach internetowych zw. z hobby, więc tak czy inaczej ludzie mają okazję się wyżyć na jedynym dostępnym pracowniku GW ;). Oczywiście nie mam żadnego wpływu na politykę cenową.


5. Wiesz, że podwyżki serwowane co jakiś czas przez GW mają u graczy kiepskie notowania. I trudno im się dziwić. Ale może GW ma coś na swoją obronę? Dlaczego co jakiś czas cena towarów rośnie?

To również temat rzeka przewijający się przez wszystkie możliwe fora. Szczerze mówiąc to nie orientuję się w szczegółach – po części jest to inflacja, ale i wprowadzanie nowych technologii, koszta zw. z wchodzeniem na nowe rynki czy też najzwyczajniej w świecie zysk. Przypominam też, że w GW pracuje mnóstwo osób, które nie są związane bezpośrednio z handlem, a również muszą dostać pensję. Dlatego też na cenę figurki nie składa się tylko i wyłącznie koszt odlania modelu. Jako ciekawostkę dodam, ze firma GW jest korporacją, czyli składa się z mniejszych firm, takich jak Emerging Markets. My z własnego budżetu musimy zakupić towar, opłacić magazyn i wysyłkę, opłacić wszelką promocję produktu, a na koniec wygenerować zakładany w budżecie zysk, którego część ma pokryć nasze pensje i wydatki, a reszta powędrować do udziałowców.Praca w Games Workshop to nie przelewki - nie każdy ma odpowiednie kwalifikacje by tam trafić.


6.Kto jest właścicielem/udziałowcem/akcjonariuszem GW? W jakiej kondycji finansowej znajduje się spółka? Gdzie możemy znaleźć roczne raporty spółki ?


W tym przypadku raczej nie jestem osobą kompetentną – finanse nigdy nie były moją mocną stroną (ale dobrze się ożeniłem ;). Polecam lekturę strony <A HREF=>http://investor.games-workshop.com.


7. Jaką GW ma marżę na swoich produktach? Chociaż na to pytanie pewnie nie będziesz mógł odpowiedzieć.


Dokładnych danych nie podam, ale nasza marża jest mniejsza od marży sklepów detalicznych.


8. Jeżeli ktoś chciałby założyć sklep z figurkami to od czego powinien zacząć i z kim z GW powinien się kontaktować? Co powinien najpierw załatwić? Z czym się do Was zgłosić?


Zakładamy, ze sklep już istnieje? Bo w przeciwnym razie to trzeba zacząć od zarejestrowania działalności gospodarczej ;). Osoba taka powinna się skontaktować z Darkiem Wyrozębskim. Z naszej strony taka osoba otrzyma wszelką pomoc w uruchomieniu sprzedaży, na czele z listą produktów, które należałoby wstawić do sklepu w pierwszej kolejności. Udzielimy tez porad dotyczących ekspozycji, obsługi klienta czy tzw. „zlinkowanej” sprzedaży.


9. Kiedy zostanie w Polsce otwarty oficjalny sklep GW? O ile oczywiście zostanie otwarty. I czy koniecznie musi być umiejscowiony w Warszawie?


W ciągu najbliższych pięciu lat sklep firmowy nie zostanie uruchomiony. Jak będziemy gotowi do otworzenia sklepu firmowego, wtedy zastanowimy się, gdzie to zrobić.


10. Które z polskich miast jest największym rynkiem zbyt na figurki? O ile oczywiście prowadzicie takie statystyki.


Oczywiście takie statystyki są prowadzone. Największym rynkiem zbytu jest Warszawa – ok. 50%, choć trzeba wziąć pod uwagę, ze liczby te obejmują choćby dystrybucję FiF oraz szczeciński i bydgoski sklep Cytadeli. W czołówce są też Kraków, Wrocław i Poznań.
Co? Nie dostanę premii?!


11. Czy nie macie w planach połączenia dystrybucji produktów Specialist Games, GW i Forge World w ramach jednej oferty? Mail order to jednak dla sporej części graczy z Polski istotna bariera.


Nie ma takich planów. Miejsca magazynowe firmy mają swoje granice, a Specialist Games stanowią drobny ułamek całego obrotu. Chcemy jednak wyjść hobbystom naprzeciw, stąd plany ścisłej współpracy ze sklepami niezależnymi w zakresie prowadzenia przez nie sprzedaży produktów z Mail Order, tak jak to ma miejsce w przypadku sklepów firmowych. Forge World jest natomiast osobną firmą, która prowadzi sprzedaż bezpośrednią – podobnie z resztą, jak Black Industry.


12. Który z trzech głównych systemów GW jest najlepiej sprzedającym się produktem? WFB, W40k czy LotR? Jak wyglądają proporcje udziału w rynku pomiędzy tymi systemami?


Podam dane – dotyczące Polski – z tego roku budżetowego: Warhammer – 30,6%; Warhammer 40.000 – 24,2%; Lord of the Rings – 19,9%; Hobby (farby, posypki, narzędzia, etc.) – 25,2%. Na całym rynku EM wygląda to podobnie – większy o 10% jest tylko udział Hobby kosztem Władcy Pierścieni.


13. Które z gier konkurencji podobają Ci się najbardziej? Podgrywasz może w Warmachine albo AT-43?


Brak mi czasu na gry GW, a co dopiero na propozycje innych firm. Czytałem podręcznik do Starship Troopers, liznąłem Konfrontacji, ale żadna nie rzuciła mnie wystarczająco na kolana. Podobają mi się figurki Reapera – zwłaszcza kobiece, których mam pokaźną kolekcję – oraz trochę Rackhama czy Priveteer Press. Jeśli chodzi o konkurencję, to czekam niecierpliwie na bitewniaka A Game of Thrones, który ma wyjść spod pióra Chambersa. Z resztą zbieram wszystko, co ma związek z Grą o Tron – RPG, planszówki, karciankę.


14. Co to takiego właściwie Ci Extraordinary Gentelman? Skąd pomysł? Czym się zajmujecie?


350XG to tak naprawdę grupa przyjaciół, którzy mają zbliżoną wizję otaczającego świata. To, że gramy w bitewniaki jest pewnym zbiegiem okoliczności – właściwie nie liczy się dla nas „co”, tylko „kto”. Pomysł tego pozornego sformalizowania narodził się trochę z przekory do życia turniejowego – wszyscy jesteśmy tzw. klimaciarzami. Pierwszy człon nazwy – 350 – wziął się od słynnego cytatu (obiecałem, ze nie zdradzę autora, ale nie jest to żaden z Dżentelmenów) i dotyczył sensu jechania 350 km na turniej. Oczywiście ów cytat jest dokładnym przeciwieństwem naszego podejścia – tu zadziałała nasza przewrotność i uwielbienie humoru Monty Pythona. Jak już jednak wspomniałem – bitewniaki to zaledwie ułamek tego, co nas łączy. Ten, kto nas pozna bliżej, niewątpliwie potwierdzi, że jesteśmy zaiste Niezwykłymi Dżentelmenami ;).


15. O czym myślisz dotykając Demonetek ? Tylko prosimy o szczerą odpowiedź.


Czy ta rozmowa jest nagrywana? ;)
Czy tak wygąda człowiek w trakcie organizacji Grand Tournament'u ?Strona << | 1 | 2 | >>

Komentarze

Sokles
02-04-2007 - 07:58

Całkiem wporzo wywiad, choć zdecydowanie za mało konkretów, ale znając Szamana nie spodziewałem się niczego innego ;)

A tak BTW tych 350km, jesli mnie pamięć nie myli to oryginalny cytat brzmiał "nie po to jadę 350km żeby sobie pograć". Dotyczyło to któregoś z battlowców (niestety nie pamiętam kogo) w kwestii jakiegoś turnieju.


02-04-2007 - 09:56
tako rzecze dr Ibsen

Mnie tam podoba bardzo, zaiste momentami mało konkretnie, ale to też Soklesie, nie jest miejsce na wywiad rodem z "Pulsu Biznesu" naszpikowany tabelkami, procentami i innymi tego typu chujstwami. Powiem tak, gdyby mnie jakaś faniolska strona poprosiła o wywiad (hehe) nie był bym zapewne ani odrobinę konkretniejszy.

Grunt że jest zabawnie, że dobrze się czyta i że momentami dotyka jakichś tam problemów.

Jest git!

Gratulacje dla chłopaków.

Ewa
02-04-2007 - 10:37
Mój komentarz

Jestem z Ciebie bardzo dumna. Teściowa

Verbal
02-04-2007 - 12:22

Doskonały kawał wywiadu ... dobry zestaw pytań i dobrze czytające się odpowiedzi :) no i gigant ... po prostu rewelacja! Gratuluję pomysłu i wykonania :)

ES
02-04-2007 - 15:40

Konkret stuff, fajny mix pytań i odpowiedzi. Gratz dla duetu indagatorsko-odpowiedzialnego :)

Thorme
02-04-2007 - 22:51
Oby tak dalej ;)

..jak wyżej

Morkai
03-04-2007 - 14:53

Super wywiadzik. I tak Szaman powiedział więcej niż sądziłem ;) POzdrowienia dla obu stron....

Slaw
04-04-2007 - 06:50

Dziękuję serdecznie za wszystkie pochwały w imieniu swoim i indagowanego ;). Mam nadzieję, że trochę udało się nam zmniejszyć dystans między GW i zwykłym graczem, przez to, że ten dowiedział się czegoś nowego.

Ostatecznie podziękowania należą się Szamanowi, który w trakcie przygotowań do EE GT znalazł jeszcze czas na udzielenie wywiadu, wybrał co bardziej kompromitujące zdjęcia ;) i wszystko to w terminie wysłał.

Sławek

Szaman
04-04-2007 - 10:22

Chcialbym podziekowac zarowno za mozliwosc "uczlowieczenia" mojej osoby, jak i za cieple przyjecie ;)

Takie wywiady uwazam za bardzo dobra inicjatywe, gdyz ukazuja "przesluchiwana" osobe jako czlowieka z krwi i kosci. Tu gratuluje przede wszystkim bardzo dobrego zestawu pytan.

Pozdrawiam redakcje i czytelnikow.

Do zobaczenia - gdzies, kiedys, ale na pewno ;)

Elmin
11-04-2007 - 10:59
SZAMAN! Pogadaj z GW, powiedz im że zepsuli Dark Angels! <potrząsa szamanem> DO SOMETHING! I powiedz im by już przestali psuć wszystko! I niech odwalą się od chaosu!
haps
09-11-2008 - 19:17

Mam pytanko a jak nawiązac kontakt z tym Darkiem Wyrozębskim???